Rýma a nachlazení

Zdá se, že teplým dnům již odzvonilo a pomalu se blíží zima. S klesající teplotou a krátícími se dny výrazně přibývá lidí, kteří se necítí ve své kůži a snadno nachladnou, bolí je hlava nebo dutiny, teče jim z nosu, špatně se jim dýchá. I v tomto případě si můžeme výrazně pomoci přírodními prostředky a reflexní masáží. Než se ale podíváme na to, jak se s takovými neduhy vypořádat, popišme si, co k nim vlastně vede.

Příčiny nachlazení
Jednoduše řečeno, jedná se o oslabení organismu – imunitního systému. Ten se již není schopen patologickým vlivům z vnější bránit a projeví se tak symptomy jako je rýma, bolest hlavy, chrapot, bolest v krku nebo nateklé mandle. Tyto projevy nicméně vyjadřují, že bychom se měli na chvíli zastavit a zamyslet se nad sebou. Plný nos nám ukazuje, že již nejsme ochotni přijímat další věci z venčí, dýchat s někým stejný vzduch, už nejsme ochotni se vypořádat s dalšími problémy. Podobně je to i s bolavým krkem a hlavou, kdy už nejsme schopni něco spolknout nebo si s něčím lámat hlavu. Na vině je často i nevhodná strava. Jak jsme si již uvedli v doporučeních pro dané roční období, na podzim je nevhodné přijímat mléko a mléčné výrobky, které výrazně zahleňují. Nejsou vhodné ani sladkosti, jejich příjmem překyselujeme organismus a tím pádem se připravujeme o potřebné vitamíny a minerály.

Jak si můžeme pomoci
* Psychika
Na prvním místě je potřeba se zastavit, odpočinout si, za ničím se nehonit. Pokusme se nad sebou zamyslet, zamyslet se nad tím, co nás zatěžuje, co v sobě dusíme, ale co by mělo jít ven, co chceme „vykašlat“ nebo „vysmrkat“. Buďme sami sebou, poslouchejme hlas svého srdce, řiďme se intuicí, ta nám nejlépe napoví, co je špatně.

* Životospráva
Omezte hlenostvorné a kyselinotvorné potraviny. Zařaďte dostatek zeleniny, zejména tepelně upravené, vyhýbejte se chladným pokrmům a nápojům. Nezatěžujte zbytečně trávicí trakt velkým množstvím potravy. Jak víme, střevo je dle orientální medicíny propojeno s plícemi. Pokud je zanesené a nefunguje správně, často se to projeví na problémech s dýchacím ústrojím. Dobrým pomocníkem v očistě střeva jsou řasy, jak mořské (Wakame, Kombu, Nori, atd.), tak sladkovodní (Chlorella). Střevní mikroflóru nám upraví pravidelná konzumace sojového sýru Natto.

* Reflexní terapie
masáží podpořte níže uvedené plošky. Při akutních potížích je masírujte každý den, několikrát denně.

plíce a plexus solaris – zajistí uvolnění bránice a tím pádem hlubší dechovou vlnu, nebudeme dýchat povrchně a snáze se tak odplaví škodliviny

dutiny – uvolní se hlen z dutin

látková výměna + střevo (játra, ledviny, slinivka) – zajistí snažší odvod školdivin z těla a rychlejší regeneraci organismu

slezina + Br bod + C bod – stimuluje imunitní systém, tělo se rychleji nastaruje k samoozdravnému procesu, C Bod má celkové harmonizační účinky

* Byliny
– při začínajících potížích můžete vyzkoušet echinaceu v podobě tinktury. V akutních případech první den začněte brát 5 kapek po 15 min, další den už použijte standardní dávkování uvedené na obalu.

– Jedním z nejspolehlivějších přírodních prostředků na uvolnění hlenu je kořen lotosu. Popíjejte jeden šálek třikrát denně. Pro přípravu se nejlépe hodí kořen čerstvý, ale ten je těžko k sehání. Zakoupit lze kořen sušený v obchodech se zdravou výživou.

– při komplikovanějších projevech nic nezkazíte podáním lichořeřišnice větší nebo benediktu lékařského, které mají antibakteriální účinky.

– pokud se objeví teplota, nesrážejte ji zbytečně antipyretiky, pokud není vyšší než 39°C, pokuste se to vydržet a nechat pracovat imunitní systém, když už je nutné teplotu snížit použijte raději zábal nebo nápoj ze škrobu Kuzu

Pokud budete chtít znát detailnější informace, neváhejte mne kontaktovat.

Zdroj:
Michio Kushi, Potraviny lék náš vezdejší
Martin Kolár, Lexikon zdraví
Július Pataky, Učebnice reflexní terapie
Kurt Teperrwein, Skrytý význam nemocí

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , ,

Napsat komentář