Tai Chong

J3

Tai Chong neboli „velký spěch“ je třetím bodem na meridiánu Jater. Má široké spektrum využití, stejně jako Yong Guang stahuje nadbytek energie dolů od hlavy, pomáhá zklidnit a snížit bolesti, zejména v kombinaci se čtvrtým bodem dráhy tlustého střeva Hegu, a má harmonizační účinky hlavně v oblasti pánve a břicha.

Lokalizace
Spíše než podle obrázku se se řiďte hmatem, každá noha je jiná a obrázek může zkreslovat. Bod naleznete na nártu v jamce mezi prvním a druhým prstem, těsně před místem, kde se setkávají nártní kůstky a články prstů.

Využití
Obecně platí, že bod využijeme zejména při stagnaci Ki a stoupajícím Jangu Jater. Jinými slovy bod využijí hlavně ženy s bolestivou menstruací, je zvláště vhodný při migrénách, motáníhlavy, stresu, premenstruační tenzi, bolesti v podžebří, nevolnosti, napětí v prsou, pokud máte zarudlé a bolavé oči nebo problémy s čelistním kloubem.

Jak bod používat
Bod bývá dost často poměrně citlivý, hlavně u lidí s typickými patologickými projevy nerovnováhy v Játrech. Masírujte jej tedy pomerně citlivě, ale přesto dostatečně důrazně a intenzivně alespoň po dobu 2-3 min cca po 15-30 vteřinových intervalech. Masáž opakujte několikrát za den.

Taichong je jedním z bodů, které často využívám při své praxi, a dívám se na něj jako na pomyslné tlačítko „restart“.

V ideálním případě pomůže uklidnit klienta po dostatečně dlouhou dobu tak, aby mohl začít svou situaci vnímat jasněji.

Pamatujte, že masáž jednoho bodu často není samospasitelná a je proto vhodnější absolvovat komplexní ošetření šité na míru.

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , ,

Napsat komentář