Bolest zubů

Téměř většina z nás zažila problémy se zuby a ví, že dokážou velmi potrápit. Mnohdy se neobjedeme bez odborného ošetření zubním lékařem, nicméně moje nedávná (samozřejmě pozitivní :-)) zkušenost s využitím reflexní terapie, kterou jsem aplikoval na svého šestiletého syna, kterému se klubou druhé zuby a občas jej bolest vedla až k pláči, mne vede k tomu napsat tento článek a podělit se s Vámi o možnosti, jak si v akutních případech pomoci. Bolesti zubů jsou často spojeny s předrážděním nervů a k boji s neposlušnými nervíky je reflexologie jako stvořená. Mimo to je vhodné vyzkoušet byliny, případně obklady, o kterých si povíme níže.

Jak nám s tím reflexologie může pomoci?
Zuby můžeme ovlivňovat zejména formou nervové reflexní terapie, a to mačkáním příslušných reflexních plošek nehtem. Plošky mačkáme sedativním způsobem, tj. zmáčknout a držet do odeznění bolesti. Při velké bolesti pouze hladíme. Pravá noha reprezentuje pravou část čelisti, levá pak levou. Horní a dolní čelist nelze rozeznat, snažme se proto působit tam, kde je bolest největší. Lokalizace plošek je uvedena níže na obrázcích.

• Zuby ovlivňujeme přímo nehtem na prstech zepředu
zuby

• Trojklanný nerv nehtem na úrovni nehtového lůžka prvních článků druhého, třetího a čtvrtého prstu

trojklanný nerv

Jak nám mohou pomoci byliny?
V lidovém léčitelství se nejčastěji doporučuje užívání bezinek, které dokáží podrážděný trojklanný nerv výrazně zklidnit nebo čaje a tinktury z třezalky tečkované jak k vnitřnímu užívání, tak k výplachům. Osobně mám dobrou zkušenost s vyplachováním úst šalvějovým čajem. O konkrétní rady a návody týkající se přípravy bylin, dávkování, atd. můžete požádat tady. V případě, že se jedná o bolest zubů, kterou nedoprovází otoky a horečky, je možné rovněž vyzkoušet zázvorový obklad popsaný v knize od Michio Kushi – Potraviny lék náš vezdejší .

Zdroj:
Jiří Janča, Reflexní terapie tajemná řeč lidského těla
Beáta Patakyová a Július Pataky, Reflexní terapie jako životní styl
Michio Kushi, potraviny lék náš vezdejší
Martin Kolár, Lexikon zdraví

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , ,

Napsat komentář