Reflexní terapie a neplodnost

Neplodnost je dnes poměrně rozšířeným problémem a počet případů, kdy nemohou mít lidé děti, se stále zvyšuje. Problémy zdaleka nejsou jen na straně žen, ale rovněž u mužů. Sterilita se navíc čím dál tím častěji vyskytuje u lidí nižších věkových kategorií. Před jakoukoliv léčbou by se měli nechat důkladně vyšetřit oba partneři a měli by zvážit celou situaci a probrat všechny možné faktory, které mohou hrát roli v nemožnosti otěhotnět, např. těžké záněty, předchozí operativní zákroky, interrupce, atd. Z komplexního pohledu vidím příčinu ve třech hlavních oblastech, které spolu nicméně vzájemně souvisí: psychika, překyselení organismu, blokády v bederní a křížové oblasti páteře.

Psychika
Často ženy nemohou otěhotnět, protože příliš chtějí. Když se jim to nedaří, jsou stresované a pod tlakem. Může se rovněž jednat o nevědomý strach z potenciální odpovědnosti, závazku. Často se objevuje strach ze ztráty svobody. U mužů psychické blokády bývají podobné. To vše samozřejmě ovlivňuje i pochody v těle včetně látkové výměny a hormonální sféry.

Překyselení těla
Negativní emoce a strach popsaný výše velkou mírou přispívá k zakyselení organismu. Velkým problémem zakyselení je špatná životospráva. V zakyseleném organismu pak špatně funguje látková výměna a produkce hormonů. Překyselení významně snižuje obsah minerálů a vitamínů v těle, které jsou pro správné fungování jednotlivých orgánů nepostradatelné. Velkou roli jistě hraje i užívání antikoncepce nebo jiných léků, které mají kyselinotvorný charakter.

Blokády v oblasti páteře
Jak nevyrovnaná psychika, tak špatný metabolismus výrazně přispívají k blokádám v oblasti páteře. Rovněž nedostatek pohybu nebo naopak nadměrná jednostranná zátěž k problémům s páteří také přispěje. Pokud dojde k blokádě v pánevní oblasti, oslabuje se tím činnost pohlavních orgánů, jak u mužů, tak u žen. Dochází tak k nedostatečné produkci hormonů a tím pádem i ovlivnění psychiky.

Vše je vzájemně propojené a je potřeba na tento problém (ostatně jako na jakýkoliv jiný) pohlížet komplexně. Pojďme se podívat, jak si můžeme pomoci.

1) Obligátně začnu změnou stravy. Snažte se vyvarovat co nejvíce kyselinotvorným potravinám, zejména výrazně omezit maso a živočišné bílkoviny, cukr a mléčné výrobky, zařazujte hodně zeleniny (zejména tepelně upravené) a celozrnných obilovin. Konzumujte kvalitní a čerstvé potraviny. V případě poruchy, jako je neplodnost je velmi důležité dodávat zinek a vitamín A. Jeden bez druhého prakticky v těle nefungují a jsou tak bez využití. Výborným zdrojem zinku jsou zejména dýňová semínka, mrkev (nebo třeba meruňky) pak obsahuje provitamin A. Z toho se vit. A uvolňuje, ale je potřeba mrkev tepelně upravit. Nastrouhanou ji s malým množstvím oleje osmahněte na pánvi, následně přidávejte např. do obilných kaší. Zinek i vit A naleznete i v další řadě potravin. Lze je také získat z potravních doplňků. Pokud se pro ně rozhodnete, nepoužívejte je dlouhodobě a snažte se co nejdříve přejít na zdroj přírodní. Obecná doporučení pro sestavování zdravého jídelníčku najdete tady.

2) Pokuste si přiznat všechny emoce, obavy a strach, který cítíte. Emoce nepotlačujte, nechte jim volný průběh, pozorujte je, nebudou Vás pak ovlivňovat. Zkuste nějaké dechové cvičení nebo jiné techniky na uvolnění stresu.

3) V neposlední řadě Vám může výrazně pomoci reflexní masáž. Uvolnění blokád v oblasti páteře je lepší nechat na terapeutovi, ale i sami si můžete pomoci. Pravidelnou masáží oblasti hlavního kloubu palce odstraníte blokády v oblasti krční páteře, které mají vliv i na blokády v nižších oblastech zad. Promačkejte důkladně okolí hlavního kloubu palce, palcem pak točte, snažte se ho povytáhnout a kloub uvolnit. Vnitřní strana chodidel tak, jak je naznačeno na obrázku, pak představuje celou páteř.

páteř

Je dobré se věnovat i oblasti látkové výměny, zejména ploškám jater, ledvin, slinivky a sleziny.

látková výměna

Určitě nezapomeňte důkladně promasírovat (promačkat) oblasti pat, kde jsou zóny pohlavních orgánů. Promasírujte Achillovu šlachu, celou patu z obou stran i zespodu. Pokud přidáte masáž bodů s celkovým harmonizačním účinkem, tj. C bodu a Br bodu, bude to dokonalé.

4) Další možností jak si pomoci jsou bylinky. Ostropestřec mariánský nám pomůže dát dohromady játra se žlučníkem, lékořice lysá slinivku, jeřáb ptačí nebo jírovec maďal jsou pak přírodními zdroji hormonů. Podrobnější informace můžete získat tady.

Zdroj: obrázky jsou převzaty z knihy od Jiřího Janči, Alternativní medicína

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , , , , ,

Napsat komentář