Také Vás bolí kolena?

Bolest v kolenou je dnes poměrně častým jevem, který zejména připisujeme přetížení kloubů fyzickou námahou a je pravdou, že se velmi často vyskytuje u aktivních sportovců. Sám o tom vím své a bohužel jsem se už před deseti roky dostal do fáze, kdy jsem se nevyhnul operaci utrženého menisku. Fyzická námaha klouby jistě ovlivňuje a její přemíra určitě kloubům neprospívá, nicméně příčinu bolestí a potíží musíme hledat někde jinde. Pokud jste hádali, že se ve většině případů jedná o oslabenou funkcí vnitřních orgánů, hádali jste správně. Problémy s koleny v mnoha případech pramení ze špatné funkce ledvin. Sportovci se velmi často dostávají do stavu, kdy vylučují přemíru tekutin a následně opět doplňují výrazným množstvím, čímž ledviny značně trpí. Ledviny samozřejmě velmi ovlivňuje nejen pitný režim, ale i strava a hlavně stres, a to nejvíce stres vyvolaný nevyjasněnými vztahy.

Proč právě ledviny?
Když se podíváte, kudy probíhá akupunkturní dráha ledvin, zjistíte, že právě prochází oblastí vnitřního menisku, kde potíže bývají nejvýraznější. Řada literatury zabývající se alternativní medicínou tyto vztahy popisuje a dokládá na mnoha příkladech z praxe. Tuto skutečnost si můžete snadno ověřit bolestivostí v reflexních ploškách ledvin, které se nalézají na plosce nohy v geometrickém středu chodidla. Většinou zde platí tzv. křížové pravidlo, tj. pokud Vás bolí koleno levé, bolest nejspíš ucítíte v plošce na pravé noze a naopak. Přetížené ledviny a vůbec oblast močových cest lze sledovat i přecitlivělostí nehtových lůžek malíčků jak na noze, tak na ruce. Toto jsou místa, kde končí akupunkturní dráha močového měchýře. Pokud máte rovněž otlaky na malíčcích na nohou, vězte, že příčina není ve špatné obuvi, ale právě v oslabené funkci močových cest. Výrazné nafialovělé až černé kruhy pod očima nebo vodnaté váčky také svědčí o oslabení ledvin.

Co s tím?
Pokud skutečně chcete odstranit bolesti v kolenou, je potřeba řešit příčinu bolestí, ne jenom bolest jako takovou. Základem je upravit vhodně stravu a pitný režim tak, abychom nepřetěžovali trávicí a vylučovací soustavu. Pro posílení a harmonizaci ledvin můžeme užívat ledvinový čaj (existuje celá řada čajů, každému svědčí něco jiného a je dobré si nechat poradit od zkušeného bylinkáře) nebo vývar z fazolí adzuki či odvar z bílé ředkve v závislosti na tom zda se jedná o postižení vyvolané přílišným stahem ledvin, tj. působením jin energie (např. moc soli, přemíra živočišné stravy) nebo přílišným rozvolněním ledvinové tkáně, tj. působením jang energie (mnoho tekutin, sladkostí, velký příjem ovoce, atd.). Většinou jde o kombinaci obou extrémů a je potřeba vyhodnotit, který z nich převládá a následně vhodně upravit jídelníček i léčebnou kúru. Samozřejmě by neměla chybět reflexní masáž, a to nejlépe všech plošek orgánů starajících se o látkovou výměnu, rovněž plošek kolenou a harmonizační body:

• Ploška jater – zajistí detoxikaci
• Plošky ledvin – odvod odpadních látek, vyrovnání pH
• Plošky slinivky a sleziny – nastartování imunitního systému a hojivých procesů
• C – bod, Br – bod – celková harmonizace
• Ploška kolene – výrazné zmírnění bolesti

V neposlední řadě nesmíme zapomínat na psychickou stránku, která bývá prapříčinou všech potíží. Pro nás to tedy v případě ledvin znamená zamyšlení se nad našimi vztahy a snahu o urovnání všech nesrovnalostí.

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , , , , , ,

Napsat komentář