Účinná zbraň proti stresu I aneb reflexní ploška plexu solaris

Stres je něco s čím se všichni potkáváme každý den a mám pocit, že při současném způsobu života je velmi těžké se stresovým situacím vyhnout. Nicméně existují různé možnosti a techniky jak si sami můžeme od přemíry stresu pomoci. K tomuto účelu opět využijeme reflexní masáž spolu s kontrolovaným dýcháním. Co se týká reflexologie, vyjdeme z poznatku, že masáží plošek

• Plic zoptimalizujeme dýchání, cítíme se pak uvolněnější a bez úzkosti
plíce

• Plexu solaris si pomůžeme od napětí, vyrovnáme a znormalizujeme dýchání
solar plexus

Kde se plošky nachází?
Jak je naznačeno na obrázcích, plošky plic se nachází na obou nohách na nártní straně po celé délce nártních kostí na šířku celého chodidla. Plošky plexu solaris se opět nachází na obou nohách na plosce nohy těsně pod svalovým valem mezi druhým a třetím prstem.

Proč právě solar plexus?
Než si popíšeme techniku jak postupovat, je potřeba se zmínit o tom, co to solar plexus vlastně je. V podstatě se jedná o síť nervů, která se nachází za žaludkem a je největším autonomním nervovým centrem v břišní dutině. Nervy se odtud větví do všech částí břicha a řídí mnoho životně důležitých funkcí. Jde v podstatě o centrum životní síly, resp. jednu z čaker zvanou manipura. Solar plexus, jak známo, je rovněž prvním bodem na meridiánu ledvin, který slouží k pomoci při únavě a letargii.

Jak postupovat?
Nejprve důkladně promačkejte celou oblast plic na obou nohách. Mačkejte po celé délce nártních kůstek od základního kloubu směrem k základně nártních kostí, postupujte směrem od palce k malíku a zpět. Následně nahmatejte plošku plexu solaris. Při jejím zmáčknutí se v klidu nadechujte do břicha. Při výdechu uvolněte. Soustřeďte se na to, jak Vám proudí vzduch nosními dírkami do plic a jak se Vám vypoulí břicho, naopak při výdechu sledujte, jak se břicho zmenšuje, znovu se soustřeďte, jak vzduch odchází nosními dírkami ven. Nenechte se rozptýlit žádnými myšlenkami. V mačkání s následným uvolněním v souladu s nádechem a výdechem pokračujte, dokud neucítíte výraznou úlevu a teplo rozlévající se do břicha právě z oblasti plexu solaris. Plošku je rovněž možné stisknout a masírovat ji krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček s tím, že se opět nadechujete do břicha a soustředíte se na proudění vzduchu. Obě masážní techniky jsou velmi účinné a poskytují stejné výsledky.

Jak nám mohou pomoci byliny?
Mezi byliny, klteré se poměrně často používají při stavech úzkosti a psychického napětí patří zejména třezalka tečkovaná a kozlík lékařský. Na konkrétnější dotazy týkající se bylin se můžete zeptat tady.

Zdroj:
obrázky byly převzaty z publikace Beáta Patakyová, Július Pataky, Reflexní diagnostika a katalog reflexních ploch
Martin Kolár, Lexikon zdraví

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , , , ,

Napsat komentář