Yong Guan

IMG_L1

Young Guan („Jung Čchüan“) neboli „tryskající pramen“ (Ledviny 1 – L1, Kidney 1 – K1) je prvním akupunkturním bodem dráhy Ledvin. Jakožto jediný bod na plosce nohy představuje nejníže položený akupunkturní bod na těle. Tohoto faktu můžeme využít k uzemňování sebe samých nebo svých klientů. Působením na bod Yong Guan máme tedy možnost stahovat přebytky energie z hlavy a horní části těla směrem dolů. Díky tomuto faktu má Yong Guan výrazné uklidňující a relaxační účinky.

Lokalizace
Pokud sevřete prsty na nohách, objeví se prohlubeň mezi velkým a malým kopečkem chodidla – v něm se nachází bod Yong Guan. Pro anatomy: Ve středu chodidla, mezi II. a III. metatarzem, v prohlubni vytvořené při plantární flexi, ve 1/3 vzdálenosti od začátku druhého prstu k okraji paty, nebo ve 2/5 vzdálenosti od špičky druhého prstu k zadnímu okraji paty.

Využití
• Tonizuje Jin – napomáhá při neplodnosti, otocích, bolestech nohou a zad
• Zklidňuje Ducha (Mysl) – strach, nespavost, úzkosti, šok, bezvědomí (první pomoc)
• Čistí Horko a Oheň – bolesti hlavy v oblasti temene
• Zmírňuje Vítr – epilepsie, vysoký krevní tlak

Jak bod používat
Z mých zkušeností Yong Guan dobře reaguje na jednoduchý tlak. Tisknutí bodu se provádí zlehka ohnutým palcem nebo prostředníkem, případně bod můžeme stisknout a masírovat krouživým pohybem dostatečně silně, ale tak, aby nás to (klienta) nebolelo. Ostrá bolest je znamením, že tlak musí být snížen. Bod můžeme rovněž třít centrální částí dlaně. Masáž se provádí střídavě na pravé a levé noze.

Pokud cítíte úzkost, jednoduše obraťte svou pozornost na plosky nohou. Zaměřte se právě na bod Yong Guan na každé noze, představte si kořeny rostoucí hluboko do země z vašich nohou.

Nespavost způsobená vytrvalým přemítáním je přesně ten typ, pro který je bod Yong Guan jako dělaný. Masírujte body před ulehnutím do postele. Pokud přidáte koupel nohou v co nejteplejší, osolené vodě tak, abyste měli ponořené nohy až po kotníky (cca 10-15 min), bude efekt velmi výrazný a Vy prospíte celou noc v naprostém klidu.

Při vysokém krevním tlaku si představujte, že se nadechujete bodem Bai Hui (Paj Chuej) umístěným na temeni, resp. na spojnici vrcholů uší. Nádech vedete zkrz tělo a vydechujete body Yong Guan.

Silný stisk bodů využijete při první pomoci při stavech bezvědomí.

Pokud máte často chladná chodidla nebo dlaně, případně často cítíte chlad v bedrech, pak Vám vřele doporučuji body Yong Guan prohřívat každý den alespoň 10-15 min moxou (pelyňkovým doutníkem).

Facebook Twitter Email
 
Označeno s: , , , , , , , ,

Napsat komentář